Odvolání proti rozhodnutí o udělení koncese

Odvolání a jeho náležitosti

Proti rozhodnutí o udělení koncese má podnikatel, případně další účastníci řízení (odpovědný zástupce), právo podat odvolání - např. z důvodu, že nesouhlasí s rozsahem předmětu podnikání uvedeným v rozhodnutí nebo se stanovenými podmínkami provozování živnosti. Odvoláním lze napadnout pouze výrokovou část rozhodnutí, jednotlivý výrok nebo jeho vedlejší ustanovení, odvolání jen proti odůvodnění rozhodnutí je nepřípustné. Podané odvolání lze vzít kdykoli v průběhu řízení o odvolání zpět a řízení je zpětvzetím odvolání zastaveno - správní orgán o této skutečnosti vydá usnesení, které pouze poznamená do spisu a vyrozumí o něm všechny účastníky řízení. Napadené rozhodnutí pak dnem následujícím po dni zpětvzetí odvolání nabývá právní moci.

Odvolání je třeba podat v zákonem stanovené lhůtě u živnostenského úřadu, který napadené rozhodnutí vydal, a musí mimo standardní náležitosti podání (kdo je činí, v jaké věci, komu je určeno, podpis podatele apod.) obsahovat i následující údaje:

  • Proti kterému rozhodnutí směřuje;
  • V jakém rozsahu rozhodnutí napadá;
  • V čem je spatřován rozpor s právními předpisy nebo nesprávnost rozhodnutí nebo vedeného řízení.
Postup úřadu, který napadené rozhodnutí vydal

Živnostenský úřad o podaném odvolání vyrozumí ostatní účastníky řízení a dá jim možnost se k němu v přiměřené lhůtě (minimálně 5 dnů) vyjádřit. Následně podané odvolání posoudí, podle okolností řízení doplní a v závislosti na konkrétním případu učiní některý z následujících kroků:

  • Pokud tím plně vyhoví odvolání může sám rozhodnutí změnit za předpokladu, že nezpůsobí újmu ostatním účastníkům řízení nebo pokud s tím ostatní účastníci řízení souhlasí;
  • Neshledá-li živnostenský úřad důvody k tomu, aby odvolání sám vyhověl, předá spis se svým stanoviskem do 30 dnů od podání odvolání odvolacímu správnímu orgánu, kterým je místně příslušný krajský živnostenský úřad.
Postup odvolacího správního orgánu

Odvolací orgán napadené rozhodnutí v rozsahu námitek uvedených v odvolání přezkoumá a podle okolností konkrétního případu o odvolání rozhodne:

  • Odvolání zamítne a napadené rozhodnutí o udělení koncese potvrdí;
  • Odvolání vyhoví s tím, že v rozhodnutí o odvolání změní napadené rozhodnutí o udělení koncese;
  • Odvolání vyhoví s tím, že napadené rozhodnutí o udělení koncese zruší a žádost o koncesi vrátí živnostenskému úřadu k novému projednání.

Proti rozhodnutí odvolacího správního orgánu se nelze dále odvolat a toto rozhodnutí nabývá právní moci dnem jeho oznámení, resp. doručením, všem účastníkům řízení. Odvolací správní orgán poté vrátí spis živnostenskému úřadu a další postup řízení je závislý na tom, jak bylo o odvolání rozhodnuto.